جزییات خبر97/07/25
تبیین و روشنگری پروژه پایانه کالای خطرناک بندر شهید رجائی

سهامداران محترم شرکت تعاونی افق

موضوع: شرکت افق چکاد دریا

باسلام،

      از آنجائیکه مشارکت دو شرکت تعاونی افق و شرکت تعاونی پیشرو چکاد دریا (متعلق به پرسنل بندرعباس) در پروژه پایانه کالای خطرناک بندر شهید رجائی نیاز به تبیین و روشنگری دارد، بر آن شدم تا تاریخچه مشارکت و برخی مشکلاتی که برسر راه ادامه فعالیت آن است را جهت استحضار سهامداران محترم شرکت تعاونی افق در سایت شرکت قراردهم.

امید دارم دوستانی از سهامداران شرکت پیشرو چکاد که عضو تعاونی افق نیز می­باشند با مطالعه این یادداشت، دیگر دوستان خود را توجیه نمایند:

-        موضوع احداث پایانه کالای خطرناک، از ضروریات چندین ساله سازمان بنادر بوده است که هیچگاه برخورد فنی با آن صورت نگرفته بود. از اوایل دهه 90 شرکت پیشرو چکاد دریا، پیشنهاد احداث پایانه کالای خطرناک استاندارد را به سازمان داده بود که هیچگاه مورد موافقت قرارنگرفت. با اعلام آمادگی شرکت افق برای احداث این پایانه و تأمین منابع مالی لازم توسط این تعاونی و پس از مذاکرات طولانی و گاهی روبرو شدن با تندی مدیران سازمان، بالاخره مدیریت بندر با واگذاری زمین و سرمایه­گذاری توسط افق موافقت لیکن مدیران سازمان و بندر خواستار تأمین رضایت شرکت پیشرو چکاد شدند.

در مذاکراتی که با شرکت پیشرو چکاد بعمل آمد، ابتدا مقرر شد 10 درصد از سود پروژه بدون نیاز به سرمایه­گذاری طی موافقتنامه­ای به ایشان داده شود لیکن درخواست مشارکت بیشتر نمودند که نهایتاً مقرر شد شرکتی مشارکتی با 70 درصد سهام افق و 30 درصد سهام شرکت پیشرو چکاد تشکیل گردد و سرمایه گذاری و راهبری پایانه به آن شرکت واگذار گردد.

دوستانی که به امر شرکت داری، اشراف دارند، تصدیق می­نمایند که سهامدار هفتاد درصدی، مدیریت و تصمیم­گیری فعالیتهای سرمایه­گذاری و اجرائی شرکت را با بهره­گیری از تعداد رأی بیشتری که در هیئت مدیره خواهد داشت، بعهده می­گیرد.

متأسفانه دوستان هیئت مدیره شرکت پیشرو چکاد ظرف یکسال گذشته، اصرار بر افزایش قدرت تصمیم گیری خود در اداره شرکت و حق امضاء اسناد و چکها را بصورت اجباری داشته­اند. بدین ترتیب که هیچگونه تصمیمی در شرکت بدون امضاء عضو هیئت مدیره ایشان قابل انجام نباشد. این درخواست، خلاف منطق، خلاف قانون تجارت و خلاف اساسنامه شرکت مشارکتی (افق چکاد دریا) است.

دوستان حاضر در هیئت مدیره چکاد پس از مخالفت شرکت افق با این درخواست غیراصولی و نابجا، در مقام مخالفت با افزایش سرمایه (بدون نیاز به آورده نقدی) که شرط بانک برای پرداخت وام کم بهره 12/6 میلیارد تومانی است (وام از محل وجوه اداره شده سازمان) برآمدند و اجازه اعلام افزایش سرمایه شرکت افق چکاد دریا را ندادند.

عدم دریافت این وام در سال گذشته، موجب گردید تا خرید تجهیزات به تعویق افتاده (البته برخی از آنها با وام 24% خریداری شدند) و احداث انبار هانگار، تجهیز اتاق برق و احداث طرح توسعه متوقف شوند.

تکمیل پروژه با توجه به افزایش قیمتها در سالجاری، حداقل با دوبرابر هزینه بایست انجام شود که موجب ضرر و زیان به اعضاء تعاونی افق و بمیزان دو برابر به اعضاء تعاونی چکاد که در افق هم سهامدار هستند، گردیده است.

چندین بار به هیئت مدیره شرکت پیشرو چکاد دریا، پیغام داده­ام که آماده­ام در جمع سهامداران چکاد در بندرعباس حاضر شده و توضیحات لازم را به ایشان ارائه نمایم که هیچگاه هماهنگ نگردیده است.

مراتب جهت اطلاع شما دوستان تقدیم گردید. اگر سوالاتی برای دوستان هنوز وجود دارد میتوانند با تماس با مدیرعامل شرکت افق و یا اینجانب، سوالات خود را مطرح نمایند.

با تشکر از توجه شما

بهزاد (محمد)سیف الهی

بازگشت به لیست اخبار